čtvrtek 18. dubna 2019

Elegant springWelcome, everyone! Since this article, you may witness spring inspiration. Winter is finally over. So allow me to invite you in. Enjoy this article and all others that are coming as well.

Všichni vítejte! Tímto článkem můžete konečně pocítit příchod jara. Se zimou se v tomto případě loučím velmi rád. Dovolte mi tedy pozvat vás dál a užít si tento jarní článek a všechny další, které zanedlouho přijdou s ním.

This article represents a few news. First one is a place. I'm truly grateful for the possibility to enjoy the interior of a five-star Alcron hotel in the heart of Prague. I'm saying this as this is not the last article you see from a hotel. More like an introduction. I will also tell you something more about the hotel itself in the upcoming posts. The second thing is a new concept. Fewer photos in the article with a focus on whole outfit and details if needed means that every article will keep you busy just a little while. A while for tons of inspiration. Third thing means that my blog will no more be just about outfits but also nice places and accessories such as stationery which is my big passion. You'll know more in the upcoming posts. And don't worry. As the title of my blog is "The Art of Outfits", there will always be a connection to a beautiful outfit. :)

Now shortly about the outfit. What would be the better way how to honour this beautiful place than Made to measure wool jacket. As I'm looking forward to spring, you may see my new off-white chinos - incredibly comfortable and good looking. White striped cotton shirt together with a few accessories makes this outfit truly elegant choice for staying in with thoughts about visiting the bar.


Tento článek skrývá několik novinek. Ta první je místo. Jsem vděčný, že mi bylo umožněno užít si interiér pěti hvězdičkového hotelu Alcron. Ten se ukrývá opravdu v samém centru Prahy a v dalších článcích Vám povím víc i o hotelu samotném. Stejně jako možná tušíte, nevidíte článek s fotkami z Alcronu naposledy. Tento vlastně slouží teprve jako uvedení do mini série outfitů. Druhá věc je nový koncept. Méně fotek se zaměřením na celek a pak případné detaily, pokud je to potřeba (často je, protože dokonalost se skrývá v detailech). Znamená to také méně času stráveného na internetu čtením článku při získání stejné či ještě větší míry inspirace. Třetí věc je informace, že se budu snažit své outfity spojovat i s něčím jiným. Jako například krásná místa či doplňky. O těch uslyšíte mnoho v nadcházejících článcích a budete tak mít inspiraci nejen co se týče oblékání.

Nyní k outfitu. Jak lépe uctít tak krásné místo než sakem ušitým na míru z prvotřídní vlny. Na jarní atmosféru navazují moje nové bílé kalhoty - chinos abych byl přesný. Pohodlné, vzdušné a skvěle vypadající. Bilá pruhovaná košile s několika doplňky dokresluje velmi elegantní volbu outfitu. Ideální pokud přemýšlíte o návštěvě hotelové baru....

Navy wool MTM jacket by Manemo
This off-white cotton chinos by Suitsupply
This white striped cotton shirt by John & Paul
Grey linen pocket square by Manemo
Brown suede loafers by Massimo Dutti
This reversible leather belt by Montblanc
Heritage Chronométrie watches by MontblancAll photos by Ondrej Sustik
Thanks to kind management of Alcron hotel who allows us to take a few pictures there.


Žádné komentáře:

Okomentovat