pátek 29. března 2019

The Last touch of winterWinter is leaving if you don't count Game of Thrones new season. It means I would love to show you one last outfit you might need it next week but hope that not after that one. I'm looking forward to spring and summer as I would like to share more summer thoughts with you and get back to more details about accessories. But let's cut it for now and see one last outfit with a winter coat.

Zima nás konečně pomalu opouští, pokud nepočítáme blížící se novou sezonu Game of Thrones. To znamená, že bych vám rád ukázal poslední outfit pro chladnější počasí. Doufejme, že do týdne už jej nebudete potřebovat. Až nezvykle se těším na jaro a léto, rád bych s vámi sdílel více letních outfitů a myšlenek a také se vrátil k více detailům co se týče doplňků. Teď se nicméně pojďme věnovat samotnému článku.
With this one, you may discover how I feel about backpacks or what is the comfortable outfit for free time in town. Also, I have some new shoes to show you.

I really don't like backpacks when we are talking about being anywhere else than in nature. And it doesn't really fit tailoring which as you may see is something I'm used to. But when I was in Frankfurt for a month I've been in a Suitsupply quite often and then discovered this beautiful leather one. My thoughts however about getting one started before as a Montblanc, Tom Ford or Brunello Cucinelli are making nice leather backpacks which you can wear even for the meeting or you don't have to be ashamed for it when you travelling. For an overnight trip or weekend stay the backpack can even be enough. Here I combine it with a winter coat, jeans and Chelsea boots. Narrow profile, very comfortable and incredibly good-looking boots. I'm also wearing jeans with matching belt, grey cotton t-shirt and wool double breasted jacket. The look is completed with a pocket square, sunglasses and of course - brown nubuck backpack. Ensures enough space as you need for carrying pretty much anything. (Of course, in casual days when outfit allows that and when you don't need to wear a briefcase.) For example your favourite fragrance so you can have it still with you.

Oh, and one more thing I forgot. :) Here you can see my new watches for casual days. Black dial with indigo technology (means that it can glow in the dark) and military green with a ballistic nylon strap.


V tomto outfitu mám pro vás hned několik nových věcí, které se nacházejí u mě v šatníku. Tak například i přes můj poměrně negativní postoj k batohům, jsem nedávno začal o nějakém přemýšlet. Krásné kožené batohy vyrábí například Montblanc, Tom Ford či Brunello Cucinelli. Pořád samozřejmě zastávám názor, že ke většině věcí se batoh nehodí, hlavně co se týče formálnější části oblékání ale když jsem byl v Suitsupply ve Frankfurtu, okouzlil mě tento hnědý z broušené kůže. A musím říct, že jsem velmi spokojen. Ať už si s ním chci zpříjemnit neformální den a nebo ho využít na cestování. Na výlet přes noc či krátký víkend. V outfitu také můžete najít moje nové chelsea boots, které mám už od listopadu, ale až teď jsem se dostal k tomu vám je ukázat. Mají úzký, elegantní profil, jsou pohodlné a neuvěřitelně dobře vypadají. Tady jsou v kombinaci s koženým opaskem stejné barvy, šedým trikem, vlněným dvouřadým sakem a taky riflemi. Outfit je doplněn kapesníčkem, sluneční brýle v náprsní kapse jsou také jedním z mých oblíbených doplňků. A pak samozřejmě hnědým batohem z broušené kůže. V tom můžu nosit úplně cokoliv na výlet do města. Třeba svoji oblíbenou vůni.

A abych nezapomněl, také svoje nové hodinky. Černý ciferník s techologií Indigo (ciferník může ve tmě zářit) a s vojensky zeleným řemínkem z balistického nylonu. Nový společník pro velmi neformální dny.


David Gandy for Autograph cotton grey t-shirt by M&S
Wool navy DB jacket by Blazek
Wool grey coat by Mango
Tan leather belt by Berwick by Gentleman Store
Tan Chelsea boots by Berwick by Gentleman Store
Nubuck brown backpack by Suitsupply
Grey and blue wool pocket square by T.M.Lewin
Snowdon sunglasses by Tom Ford
MK1 Camper watches by Timex
Fragrance 1996 by Byredo

All photos by Mischa Babel

Žádné komentáře:

Okomentovat