pondělí 7. května 2018

Live


I have noticed that my style changed lately. It doesn't mean I stopped wearing suits. It means that I'm more open-minded. More into casual stuff and that is also the very reason why I wanted to try this street style photoshooting. And the result is truly something I'm satisfied with.


Poslední dobou zaznamenávám změnu stylu, a to nejen co se týče oblékání. Ušetřím Vás detailů a přejdu k věci. Nedávno jsem dostal nevysvětlitelnou chuť provést focení víc ve street stylu než ve formálním či ve svém "signature" stylu. Výsledek je pro mne  překvapivě příjemný. Moc se mi outfit líbí a ještě líp se v něm cítím. The bottom part of the outfit is truly basic. Black jersey trousers with white leather sneakers. But the upper one is more interesting. Mixed with a knitted grey T-shirt or blue button-down shirt is something playful. Then of course denim jacket as well. I'm just going to mention new sneakers briefly. I was looking for comfortable and good lookin' sneakers for a loooong time and can't be more happy with the result.

Regarding this outfit the thing I love most is diversity. Finally, I moved a bit and found that a lot of situation I'll enjoy more like this. Rules are fine... sometimes. But sometimes you don't need them. All you need is enjoy the moment and share a love and a good attitude. 


Outfit se sestává z několika kombinací. S černými teplákovými kalhotami vyvolávají nové bílé tenisky pocit toho, že je outfit absolutně basic. Proto situaci napravuju v horní části. Ať už je to modrá button-down košile, či pletené bavlněné triko. Případně pak džínová bunda podtrhující pohodlí a neformálnost dané situace. Jen krátce se zmíním o nových bílých teniskách Makia. Takové pohodlí a vzhled, nerušený ničím nežádoucím, jsem hledal hodně dlouho. Jsem rád, že jsem konečně dorazil do cíle.

Na tomto článku se mi líbí rozmanitost. Uhnul jsem od svého stylu a užil si zábavu poznávání něčeho nového. Tedy ani ne nového jako jiného. Tím chci říct, užívejte si život a nebraňte se vždycky jiným věcem, pravidla oblékání jsou super ve většině situací, ale jako všude jsou přítomné výjimky a chvíle, které si užijte podle sebe.

Blue button-down shirt by John & Paul
Grey cotton knitted T-shirt by Massimo Dutti
Black jersey trousers by Pietro Filipi
Denim jacket by Mango
White leather sneakers by Makia
Snowdon sunglasses by Tom Ford
Heritage steel moonphase watches by Montblanc
Soft grain leather duffle bag by Montblanc


All photos by Lukáš Mohorko


Žádné komentáře:

Okomentovat