pátek 2. března 2018

Feeling FestiveOne might say that this will ruin a beautiful black tie outfit. But in fact, it's just the opposite. The reason why many men don't even own a smoking or dinner jacket is that they wear it only one or two times in a year. And that's a shame and sad. So what I have in my mind with this post is to show them 4 ways how to wear it for less formal opportunities.


Někdo by mohl říct, že ničím krásný dress code black tie. Ovšem pravda, je přesně opačná. Důvod proč mnoho mužů ani nevlastní smoking či cokoliv němu příbuzného je známé tvrzení "Nosil bych ho jen jednou, maximálně dvakrát ročně". To je ovšem škoda a taky trochu smutné. Vede mě to k tomu, abych ukázal několik variant, jak lze tento vysoce formální kousek využít i v méně formálních příležitostech.
So what am I playing with? Blue midnight dinner jacket with shawl lapels and matching trousers in the first place. Red velvet dinner jacket with peaked lapels, made to measure blue cotton evening shirt, pinstripe violet cotton shirt, black cotton/cashmere/silk turtleneck, black well-cut jeans (I hate the "super slim fit"), black leather Chelsea boots and black formal oxfords. See? Just a few things and we will create a totally 4 different outfits.

Takže co najdete v hlavních rolích? Temně modrý večerní oblek se šálovou klopou, červené sametové sako se špičatou klopou, na míru šitou modrou večerní košili s plisé, bílou košili se světle fialovými proužky, černé měkký rolák (mix bavlny, hedvábí a kašmíru), černé džíny které mají úzký střih (ovšem ne moc úzký), černé kožené Chelsea boots a konečně formální oxfordky. Jen pár věcí a pojďme se podívat co všechno se z nich dá vytvořit.

The first.


This look is actually a black tie with blue evening shirt and without a cummerbund. The point of this one is to break the formality of a crisp combination dinner jacket - white shirt. As you may see, with this one it doesn't look formal as black tie though it's still formal. Just a bit less. You can go for that one for thematic balls (where you know this will be enough), parties at beautiful places or my favourite - for no reason at all. 

Tento look, je v podstatě black tie, jen s modrou košilí a bez smokingového pásu. Hlavní bod je rozbití formality a kontrastu bílé košile, touto modrou. Jak jste si nepochybně všimli, look stále vypadá velmi formálně. Jen o něco míň než s klasickou bílou košilí. Můžete si jej vzít na tématické plesy, párty na místech které si to zaslouží a nebo pro můj oblíbený důvod - jen tak.


The second.


Oh, yes, please. My favourite one. As the Jon Kortajarena a few years back in Financial times attachment "How to spend it". He rocked a "weird" coloured tuxedos but also dinner jackets with unbuttoned shirts which immediately caught my attention. As you may notice, this will change the very nature of the suit. Suddenly it looks formal no more, there is a place for colourful pocket square and you don't seem overdressed when you visiting your favourite bar or company party. Or going for a date perhaps? And if you still fear you do, go for black jeans and leave the rest as it is.

Můj oblíbený. Určitě jste si povšimli, jak klasická rozepnutá pruhovaná košile úplně pozměnila podstatu a vzhled celého obleku. Najednou už to nevypadá tak formálně a to je přesně ten okamžik, kde můžeme uvažovat nad spoustou příležitostí, kam si jej vzít. Do Vašeho oblíbeného baru a ještě když tam kamarád slaví narozeniny? Zcela nepochybně. Firemní večírek? Doporučuju. Na rande? Záleží jak velký chete udělat dojem. A pokud se stále bojíte, že budete příliš formální, nahraďte kalhoty černými džíny, zbytek nechte jak je. A nezapomeňte na kapesníček!


The third.


I like the subtle, yet the decent look of this one. In fact, all black but the red velvet dinner jacket will light it up. And that's what life is about, right? So for your next exhibition, show or evening stuff to attend to, go for it. Choose well-cut velvet jacket with generous lapel. Best thing is, you can wear it for dinners, looks great with denim shirts (although I'd go for blue velvet in this case) and you may wear it for the summer parties with an unbuttoned shirt.

Líbí se mi rafinovaný a přesto velmi decentní vzhled tohoto outfitu. V podstatě se jedná o all black, kde jej ovšem celý rozzáří červené sametové sako. A o to přece v životě jde, ne? Takže pro Vaši další vernisáž, show nebo večerní záležitosti máte volbu jasnou. Vyberte si dobře střižené sametové sako s širší klopou, barvu nechám na Vás. Záleží jak moc jste odvážní. A nejlepší věc je, že tohle sako využijete více než si myslíte. Na večeře, vypadá perfektně s denimovou košilí a taky je noste na letní párty kde je doplníte rozepnutou košilí.


The fourth. 


Basically the same as before. I only switched dinner jackets for the midnight blue with shawl lapels. This is a matter of your taste and mood for the night. If someone wonders why the Chelsea boots I have a few reasons. A few years back Mr. Porter pulled it out with some creative black tie outfits and I fell in love with it. Also, it will make everything to look less formal which is what we are trying to achieve here. And the last one, it is one of the most universal shoes in the universe.

V podstatě velmi podobný outfit, tomu předtím. Jen jsem změnil sako za temně modré se šálovou klopou. Tohle je čistě záležitost Vašeho vkusu a samozřejmě momentální nálady. Pokud se někdo diví, proč jsem zvolil Chelsea boots, mám k tomu několik důvodů. Před pár lety je do některých creative black tie outfitů vytáhnul Mr. Porter a vypadalo to úžasně. Způsobem jaký nečekáte. Také to učiní náš outfit opět trochu méně formálním, což je to o co se tady snažíme. A poslední důvod, Chelsea boots jsou jedny z nejvíce univerzálních bot vůbec. 


As bonus.


See my post Velvet Dinner Jacket for details...


Anyway, this was a small guide, so you don't have to make excuses "I'm wearing it only one time in a whole year" anymore. Ain't that a pity? Relax, be yourself, enjoy it that is the purpose of fashion or dress codes. In every one of them, you can bring personality.

Tohle byla teda malá "příručka", jak a proč nevymýšlet nadále výmluvy. Je přece škoda, oblékat se hezky a prokazovat tak respekt ke svému okolí jen párkrát v roce. Uvolňete se, buďte svoji a užívejte si to, což je důvod proč existují dress codes v první řadě. A do každého z nich, můžete vnést svoji osobnost.


All photos by Misha Babel (except the last one)
Žádné komentáře:

Okomentovat