neděle 14. ledna 2018

Simply CharmingThis time I would love to introduce you my typical outfit for spending some time in town. Meeting friends, attending informal occasions, shopping, drinking and much more.

Rychlá inspirace na začátek roku! Dnes Vám představím svůj "typický" zimní outfit. Ať už jdete na posezení s přáteli, do kina, nakupovat nebo se chystáte navštívit neformální událost, jsem si jistý že v něm najdete oporu!
Today I'm going to be straight and to the point. What does my "typical" outfit includes. The very first layer is the henley shirt in this case. It's a bit of more interesting choice than a classic T-shirt. Knitted wool blazer allows me to move free - I don't even know I'm wearing it. Yet very warm layer thanks to the wool. And as final layer wool coat. Obviously coats are very important in winter. And the reason is that you can wear with pretty much everything and it doesn't have to be just a suit. Try to wear it with sneakers (as I am here) and your favourite knitwear!

Dnes budu stručný. Co tedy zahrnuje můj "typický" outfit? První a základní vrstvou jsem zvolil henley triko, které je díky zapínání na knoflíčky poněkud zajímavější volbou než jen obyčejné triko. Pletený vlněný blazer mne zahřívá a přitom je tak lehký, že ani nevím že ho na sobě mám. A konečně vlněný kabát. Kabáty jsou v zimě velmi důležité a to nejen z hlediska počasí ale proto, že má velmi širokou škálu využití. Nemusíte ho nosit jen k obleku, zkuste ho zkombinovat s teniskami (jako je zde) a vaším oblíbeným svetrem!

1 komentář:

  1. Greetings! Very uѕefull aɗvice within this artіcⅼe!
    It's the littⅼe chasnges that produce the most іmⲣortnt changes.
    Thanks for sharing!

    OdpovědětVymazat