sobota 16. září 2017

Take me to the Italy!As I love Italy really much, I regret not being here for a vacation or just a weekend for this year. Anyway I tried to make this up with outfits. Take a look and see for yourself...

Itálii opravdu miluju. O to víc mne mrzí, že jsem letos nebyl v Itálii ani na víkend natož tak delší dobu. Každopádně si to snažím vynahradit outfity. Podívej se a zhodnoť sám...

In this outfit I'm wearing my bespoke shirt made of soft cotton by Albini Cottonficio. No tie, no jacket - I wanted the shirt to be in front of everything. Together with navy chinos and suede loafers - Timeless classic that suits for a most of occasions. Whether we're talking about walking around the city, informal business outfit, date, holiday outfit, family event or for a celebration. Now I'd love to talk about the bespoke service but I'll wait for some time now. I have something interesting for you and I will deliver it to you before Christmas, hopefully in November.

As you can see, I'm wearing my new briefcase. Every man should have a quality leather briefcase which is timeless and will last a long time. My choice was Montblanc. Just a bunch of people knows that they moved factory to Florence just next door to Gucci or Prada. Leather is truly the best you can get. If you'd like to get some inspiration what to wear in it, make sure to see my previous post.

And as a last two things - notice watches and sunglasses. Tom Ford sunglasses an iconic piece worn by Daniel Craig as 007. And Montblanc watches - about them I'm going to write next time as well (we can't have everything) because they deserve more than just a few words.


V tomto outfitu, jsem vsadil na jednoduchost a nechal vyniknout bespoke košili. Proto žádná kravata ani sako. Dokonalá bílá košile s chinos v barvě navy a semišovými loafers - nadčasová klasika. Můžete na ni vsadit v mnoha příležitostech. Co se týče košil, zejména o poměru cena/výkon... o tom chystám pro Vás nový článek, doufám že již v listopadu. Ze stejného důvodu se tady nerozepíšu o bespoke košili více, ačkoliv jsem původně chtěl. Článek bude velmi inspirativní a ne méně informativní.

Jak můžete vidět, nosím můj nový kufřík Montblanc. Každý muž by měl mít nadčasový kožený kufřík, vhodný pro většinu situací. Můj výběr byl Montblanc, jelikož všechnu výrobu kůže přesunul nedávno do Florencie vedle továren jako je Gucci nebo Prada. To samo už vypovídá o kvalitě, kterou musím potvrdit. Jestli se rádi inspirujete co například v takovém kufřku nosit, koukněte na můj předchozí článek.

A poslední dvě záležitosti. Povšimněte si brýlí a hodinek. Brýle jsou ikonický kousek od Toma Forda, stejné jako jste mohli vidět na Danielu Craigovi jako agentovi 007. A hodinky Montblanc. O těch se také rozepíšu příště, jelikož si zaslouží více, než pár slov.

Bespoke shirt by Windsors
Navy chinos by Massimo Dutti
Reversible belt by Montblanc
Watches by Montblanc
Leather briefcase by Montblanc
Suede loafers by Massimo Dutti
Snowdon sunglasses by Tom Ford
Calfskin cardholder by Burberry
H3 headphones by B&O
Eau de Parfum by Tom Ford


All photos by Mischa Babel

Žádné komentáře:

Okomentovat