čtvrtek 1. června 2017

SharpI feel myself more myself. I feel that my style is a little bit different than before. I feel that opinions of other people mean less to me. But we'll talk about this change later. Today I'll introduce to you my less formal possibility of wearing collar pin.

Poslední dobou čím dál méně dbám na vliv okolí, co se stylu týče. Cítím, že se mění, oblékl bych si věci na které bych dřív ani nepomyslel. Ale o tom až někdy příště. Dnes Vám představím moji další neformální variantu piny v límečku.Today I'll be straight to the point. I believe this pictures are more than thousand words. I feel confidence and sense for detail. Chinos with suede derby shoes is one of my favorite combinations in summer. I'm wearing my made to measure shirt from "Gatsby egypt" cotton by Thomas Mason. Monogram position is inspired by Italians where is it considered as contemporary and stylish. Gold pin with blue silk tie are the grounds of the outfit. And as a last pieces - my favorite cotton cashmere waistcoat with D&G sunglasses. How you like it?


Dnes budu stručný, protože věřím že tento outfit je dost výmluvný sám o sobě. Je z něj cítit sebevědomí, smysl pro detail a cílevědomost. Kombinaci chinos s ohrnutými nohavicemi a semišových derby mám v létě moc rád. Na sobě mám také na míru šitou košili z neuvěřitelně příjemné bavlny "Gatsby egypt" od Thomase Masona. Umístění monogramu má inspiraci v Itálii, kde je toto umístění a kontrastní font považováno za moderní a stylové. Hlavní roli pak hraje zlatá pina v límečku spolu s modrou hedvábnou kravatou. Jako poslední zmíním zelenou vestu z bavlny a kašmíru a D&G sluneční brýle. Tak jak se Vám líbí?


Made to measure shirt by Windsors
(Cotton by Thomas Mason)
Gold collar pin by Hawkins & Shepherd
Chinos by Lacoste
Waistcoat by Suitsupply
Tie by Hugo Boss
Belt by Hugo Boss
Shoes by Blazek
Sunglasses by Dolce & Gabbana


All photos by Kuba Feranec with <3 in Prague

Žádné komentáře:

Okomentovat