pondělí 15. května 2017

Sneakers

Photo: suitsupply.com


Sometimes is a good thing to slow down a little bit. Leave your tie at home and instead of a pair of oxfords wear sneakers. Just to ...you know, bring more relaxed feel in your outfit.

Někdy je užitečné zpomalit. Nechat kravatu doma a k obleku či kalhotám chinos obléct sneakers (tenisky) místo páru oxfordek. Jen aby...však víte, jste taky občas přenesli do outfitu tu pohodu.
White Sneakers

From left - Saint Laurent SL/01 / Adidas Stan Smith / Givenchy leather sneakers

White sneakers are an impeccable choice for almost everything. Wear them with suit, jeans, chinos or shorts. Whether you will wear them with a fully equipped suit or just shirt without a tie, is your choice. My previous article was named "The style is something to play with" and I fully agree with this sentence. And when sneakers are on - play with your whole outfit even more. In future days I will bring to you several possibilities of wearing white sneakers either with a suit or in a more casual way. Stay tuned!

Bílé sneakers (tenisky) jsou výbornou volbou skoro k čemukoliv. Jestliže situace nevyžaduje formální obuv, proč ne? Noste jej s oblekem, džíny, chinos a nebo kraťasy. Ať už to bude k obleku s kravatou, kapesníčkem a všemi náležitostmi, nebo jen s košilí, volba je na Vás. Můj předchozí článek se jmenuje "The style is something to play with" (Styl je něco s čím si musíte hrát) a já s tímto tvrzením plně souhlasím. A pokud jde o sneakers - o to víc. V budoucích pár dnech, Vám přinesu několik možností jak nosit bílé sneakers ať už s oblekem či možnosti které jsou víc casual. 


Darker options


From left - Brioni suede sneakers / Tom Ford sneakers / Lanvin suede sneakers with patent-leather
If you already own white sneakers you can consider something more colourful or dark. E.g. All-black outfit etc. Although I prefer white, imagination and inspiration have no borders. :)

Jestliže už vlastníte pár bílých sneakers, můžete vzít do úvahy něco barevnějšího či tmavého. Například celo-černý outfit. Ačkoliv já osobně preferuju bílé, představivosti a inspiraci se hranice nekladou. :)


What about you and sneakers?

Co vy a sneakers? Jaké máte nejraději?

Žádné komentáře:

Okomentovat