neděle 15. ledna 2017

Winter Tale


One of the outfits I always wanted to wear through winter. We took photos in -11°C (!!!) which was really insane. But a result is very nice. My friend Kuba also edited one of the pictures in sepia effect which reminds me that this outfit would look good even in many years ago.

Jeden z outfitů, které jsem vždy toužil nosit v zimě. Fotili jsme v neuvěřitelné zimě (-11°C !!!) ale ani to nás nezastavilo. Výsledek je skvělý a jako bonus, můj kamarád Kuba upravil jednu z fotek do sépiového efektu a tak si můžu snadněji představit jak by takový outfit vypadal před mnoha lety.


Double-breasted coat with faux fur with a sharp tailored suit and white bold shirt. With a timeless, elegant tie and perfect shoes of course. Here we go. This is the moment when you're wearing something that you always wanted. And also, fur collar (even if it's faux) is great advice how to stay warm in this killer temperature. Do you like my new outfit?

P.S. I can promise, you don't see the coat for the last time this winter.
P.S.2 Even despite temperatures below -10°C, I'm glad that we finally have beautiful winter in Czech.

Dvouřady kabát s falešným kožešinovým límcem spolu s padnoucím oblekem a jednou z mých nejlepších bílých košilí. Samozřejmě doplněn elegantní kravatou a perfektními oxfordkami. Konečně. Mám opravdu rád moment, kdy máte na sobě outfit po kterém toužíte už delší dobu a taky se Vám povede. A taky díky němu mám jeden velký tip! Kožešinový límec (i když falešný) Vás i v takové zimě, opravdu citelně zahřeje. Jak se Vám můj nový outfit líbí?

P.S. Může Vám slíbit, že kabát tuto zimu rozhodně nevidíte naposled.
P.S.2 I přes děsivě nízké teploty, jsem moc rád že máme v česku konečně pořádnou a hezkou zimu.Just like in old times...

Black wool double-breasted coat with faux fur by Mango
White cotton shirt with tab collar by Hawkins & Shepherd
Plain blue suit with notch lapel by Mango
Black formal oxford shoes by Blazek
Silk tie with houndstooth motif by Pietro Filipi


All photos by Kuba Feranec

1 komentář: