pátek 22. září 2017

Checked with a Drop of BurgundyBecause we'll be saying goodbye to autumn very soon, I wanted to bring you something special. Something really amazing. And there you go. My favorite autumn outfit - warm, beautiful, classy and unquestionably elegant.

Protože se budeme s podzimem loučit brzo, chtěl jsem pro Vás něco speciálního. Něco opravdu úžasného. A tady to máme! Můj oblíbený podzimní outfit, který mi jak doufám, počasí ještě chvilku dovolí nosit. Teplý, krásný a nezpochybnitelně elegantní.
I love probably everything about this outfit. Every small detail. Wool jacket with a drop of cashmere will keep me warm even if I'm not wearing any sweater or waistcoat under the jacket. The white cotton shirt will allow my body breath while I'm still looking tailored and sharp. I tied a tie with four-in-hand (or simple knot) knot for maximum simplicity and elegance as typical for Italian sprezzatura. Although cutaway collar may force you to tie a wide knot like windsor, don't let seduce by your feelings. Tie a simple narrow knot and you'll outfit will be at least one level higher. People who know will notice. And then...oh, yes. My new burgundy pocket square is the best autumn pocket square that I ever had. It's simply beautiful and fact that it's made from wool proves there is no better pocket square to use in autumn. Double monk shoes in wine red matches red knitted tie and pocket square and these are also one of my favorite shoes in autumn. Comfortable and classy look. Grey wool trousers are the really good choice for those who wants to stay in warm. Exactly as a jacket, these trousers will take care of me. Besides, wool is soft and fine. You won't want them to take off. Anyway, I hope your rest of the autumn will be as pleasant as mine. And of course - in fine a comfortable clothes.


Na tomto outfitu miluju snad všechno. Každý malý detail! Vlněné sako s kašmírem udrží v teple každého. Mě udrží v teple i když pod ním nemám žádný svetr či vestu. Bílá košile z kvalitní bavlny dovoluje mému tělu dýchat zatímce stále vypadám bezchybně upraven. Kravatu jsem uvázal ležérním four-in-hand (nebo také "simple knot" uzlem) uzlem pro absolutní jednoduchost a eleganci jak je typické pro italskou sprezzaturu. Ačkoliv Vás široký cutaway límeček může nutit uvázat některý ze širokých uzlů, jako například windsor, nenechte se svést svými pocity. Uvažte jednoduchý užší uzel a Váš outfit bude hned o level výše. Lidé kteří se vyznají to poznají okamžitě. Potom tady máme můj nový kapesníček. Nedokážu si představit lepší podzimní volbu než tento vlněný kapesníček v barvě burgundské červené. A ano, správně, vlněný. Další fakt, který ho předurčuje k podzimnímu (a zimnímu) nošení. Double monk boty v barvě vínové červené se hezky doplňují s červenou pletenou kravatou a kapesníčkem. Jsou jedny z mých oblíbených bot co se týče podzimu. Pohodlné a slušivé. Šedé vlněné kalhoty jsou výtečnou volbou pro každého, kdo se rád drží v teple. Navíc vlna je měkká a pohodlná. Nebudete je chtít sundat. Já doufám že Váš konec podzimu bude alespoň tak příjemný jako můj a že ho strávíte (pochopitelně) - ve velmi příjemném outfitu.
B&O A1


Grey checked wool jacket by Pietro Filipi
White cotton shirt by Hugo Boss
Red knitted tie by Blazek
Burgundy wool pocket square by Blazek
Grey wool trousers by H&M
Double monk shoes in wine red by Baťa

All photos by Kuba Feranec

Žádné komentáře:

Okomentovat