úterý 26. července 2016

The Art of GivingEveryone likes receiving gifts. But what about giving them? Do you enjoy giving gifts to someone else than yourself? I do. And joy of that is almost the same like when you are receiving gift for your birthday for example.

Všichni rádi dostáváme dárky, ale jak je to s dáváním? Já osobně moc rád dávám dárky a radost je často srovnatelná s tou, kterou pociťujete když dárek sami dostanete. It's not that hard, giving appropriate gifts. Think what your partner in crime or friend likes, what he likes to do, does he likes things or experiences? According to this few things, I'm sure you'll always choose the right gift. True art of giving is about gift that he or she will remember for the rest of her/his life. And it can be ring, it can be weekend in Paris, it can be anything. That's why surprise is so strong about gift, because gift could be anything.

Není tak těžké, dávat vhodné dárky. Zamyslete se nad tím co Vaše polovička nebo kamarádi mají rádi, co rádi dělají, jestli mají rádi spíš věcné dárky nebo zážitky. Díky těmto několika věcem, jsem si jistý že vyberete pravý dárek. Opravdé umění dávat dárky, ovšem spočívá v tom, že si dotyčný bude dárek pamatovat po zbytek života. Může to být šperk, víkend v Paříži, vlastně to může být cokoliv. A to je zřejmě důvod, proč pocit překvapení či radosti je tak silný. Přesně proto, že ten dárek mohl být cokoliv.
Suit by Blazek
Made to Measure shirt
Cufflinks by Lanvin (thanks to Windsors)
Shoes by Blazek
Belt by Hugo Boss
Pocket Square by Blazek
Gift by Tiffany & Co.

If you want shirt like this one, don't hesitate message me!

Žádné komentáře:

Okomentovat