čtvrtek 12. května 2016

Respect

Tom Ford look - grey mohair 3-piece pinstripe suit / lilac shirt with white collar and collar bar / pocket square with grey dots / silk 8 cm tie / silver cufflinks / calf leather tudor lace up

Why. Why we should put on tie and suit instead of jeans and old pullover? What is the purpose of everything on this blog? Why I should wearing a nice outfit when I'm going out with friends? I know, there is a lot of questions that you might have. And I'm going to answer them now.

Proč. Proč bychom měli nosit oblek s kravatou místo džínů a starého svetru? Jaký je účel tady toho všeho na blogu? Proč bych se měl obléct hezky i když jdu jen s kamarády ven? Chápu, je tady mnoho otázek které můžete mít. A já je teď jdu hezky zodpovědět.


Answer is actually very simple. Respect. Because I want to show respect to the others. It doesn't matter if it's my business partner, friend, colleague or just people I'll meet on the streets. I want them to know, that I respect them. And if they do the same thing, I'll be satisfied, because I'd know that they respect me as well. Imagine that you'll come to an job interview dressed in old T-shirt and jeans. You can be sure as hell that it means - you don't respect the guy on the other side of the table. Respect can come in a lot of ways. But your outfit is the way how to say it without talking.

Do you remember when someone walks in the door and suddenly you know that this is the boss. This is the guy. Room is full of his confidence. When you're dressed well, your confidence is also up. So don't underestimate your outfit and appearance. If you are salesman or manager, you need to believe in it. You won't gain new clients or respect, without being confident and without appropriate appearance.


Odpověď je vlastně velmi jednoduchá. Respekt. Protože chci, aby ostatní věděli že jim projevuju úctu a respektuju je. Nezáleží jestli to je můj obchodní partner, kamarád, kolega či jen lidé které potkám na ulici. Chci aby věděli, že je respektuju. I kvůli nim jsem oblečen slušně. Představte si, že přijdete na pracovní pohovor oblečení v roztrhaném tričku a džínách. To může znamenat spoustu věcí, ale naprosto jistě to znamená, že nerespektujete toho kdo sedí naproti Vám. A proč by měl tedy respktovat on Vás? Věřte mi, nebude. Respekt samozřejmě může mít mnoho podob. Váš outfit je ale cesta jak to říct, aniž byste museli mluvit.

Vzpomeňte si, jaké to je když někdo vejde do místnosti a vy najednout víte, že tohle je šéf. Tohle je ten co to má na starosti. Místnost je najednou plná jeho sebevědomí. Když jste oblečen slušně, Vaše sebevědomí znovu roste. Nepodceňujte tudíž jeho význam. Jestliže jste obchodník nebo manager, tím spíš v něj musíte věřit. Nezískáte nové klienty nebo respekt Vašich podřízených, když nebudete sebevědomí a nebudete vypadat jako člověk o kterého se mohou opřít.

Tom Ford look - brown shadow prince of wales 3-piece suit / orange micro tattersall shirt with white collar and collar bar / gold pocket square / knitted 6 cm tie / dark havana sunglasses / gold link watch chain / gold cufflinks / calf leather tudor lace up

Tom Ford look - blue cangiante tonic suit / sky blue twill shirt with collar tab / light blue silk pocket square / classic 8 cm silk tie / black sunglasses / silver textured tie bar / silver cufflinks / black shiny crocodile belt with palladium buckle / calf leather tudor penny loafer

Žádné komentáře:

Okomentovat