sobota 21. května 2016

Mr. Porter: Kingsman in Venice

Mr. Porter feat.Kingsman in Venice

Mr. Porter is cool website with cool tips and tricks and other stuff. We all know that. I'd like to remind you one of their latest. Mr. Porter featuring Kingsman outfits. 

Mr. Porter je cool stránka s cool tipy a triky a jinými záležitostmi. To všichni víme. Rád bych Vám nicméně připomenul jeden z jejich posledních počinů. Mr. Porter představuje outfity Kingsman.


Yep, that Kingsman from Kingsman: The Secret Service. You can remember their sharp suits worn by a gentlemen spy and more but these are more casual or informal looks. Very nice tips for spring/summer. Me as private consultant in MTM/Bespoke wouldn't give you different tips than they. Linen sweaters, linen jacket, double-breasted suits. Everything is there. Or styled sunglasses, remember them when you're going to buy a new pair of sunglasses. And finally refined dinner jacket looks. And I have to say, I love combination of dinner jacket and unbuttoned dress shirt.

Click here for whole collection and more information.


Jo, přesně ten filmový Kingsman. Určitě si z filmu pamatujete bezchybné obleky nošené agenty gentlamany. Nicméně tohle jsou spíš neformální outfity což ale vzhledem k tématu "Kingsman in Venice" působí adekvátně. Separátní lněné sako je letní základ.  Já jako osobní konzultant MTM/Bespoke bych Vám nedoporučil nic jiného. Kromě toho jsou zde lněné svetry, dvouřadé saka či obleky a konečně, vytříbené outfity se smokingem. A musím říct, že se pomalu zamilovávám do kombinace vzhledu smokingu a rozepnuté košile.

Zde se koukněte na celou kolekci a více informací.

Mr. Porter feat. Kingsman in Venice

Mr. Porter feat. Kingsman in Venice

Mr. Porter feat. Kingsman in Venice

Mr. Porter feat. Kingsman in Venice

Mr. Porter feat. Kingsman in Venice

1 komentář: