pondělí 23. května 2016

Do businessmen have a choice?

Photo by ©Focus features - Jamie Dornan as Christian Grey in his MTM grey suit

Very often I offer made to measure suits to a businessmen and people who are highly ranked in their organization. Their answer is similar - "I'd like to have one, I really do. But unfortunately according to dress code I'm allowed to wear only suits in dark blue and I have them enough. And because it's probably all you can offer me, we have nothing to discuss." Well, you're right guys. You can't have anything else than a navy suit, you can't rewrite the dress code especially when the company isn't yours. But that "we have nothing to discuss" part, nothing can be further from the true.

Často nabízím obleky na míru lidem, kteří jsou vysoce postavení v jejich organizaci. Jejich odpověď na moji nabídku je věsmes podobná - "Víte, moc rád bych si nějaký ušít nechal, opravdu rád. Nicméně je mi v práci dovoleno nosit pouze velmi tmavě modré obleky abych neporušil dress code a těch už mám opravdu moc. A protože to je asi všechno co mi můžete nabídnout, další modrý oblek, nemáme se asi už o čem bavit." Jo, máte pravdu. Nemůžete pravděpodobně přepisovat dress code ve firmě, zvlášť když Vám nepatří. Ale ta část kde říkáte "že už se nemáme o čem bavit".... nic nemůže být dále od pravdy.


First of all, if you're allowed to wear navy one you're damn sure allowed to wear a grey one. And wow, suddenly we have 3 more grey suits to have. One light, one dark, one with pinstripe or windowpane, but with decent one of course.  You don't have a grey suit? Or just an old one? Fine, let's go, you need them. It's an essential. You have 5 blue suits and 5 grey? Fine, we're getting to the point.

The point is my friends.....fabric. Fabric can be magical. If you have 5 blue suits and each of them made with different fabric, you don't own 5 blue suits. You own 5 suits which have nothing to do with each other. In summer you can wear blue suit made with full canvas technology in Italy with light wool and the highest quality lining and your sweating will decrease. Your comfort will increase and your self-confidence with it. In winter you can wear heavy wool 3-piece suit which secures warm and also comfortable in winter. Maybe if the temperature is below the zero you don't even have to wear a coat. Which is practical sometimes. In spring or autumn you can wear 4 season wool suit which is suitable for all year. Medium weighted wool and quality lining will secure comfortable feel and minimum sweating in temperatures below 10°C and under 22°C. In your free time you can wear blue linen blazer. I don't know nothing more comfortable than a linen. Unfortunately linen is inappropriate for business because of wrinkles which are made during the time.

Well, there you go. I described a bunch of suits and as you see, the only thing that they have in common is color. Otherwise they are totally different. And if you are wearing suits often, you'll need at least 3 suits from each one. Even if you aren't wearing them so often, but just twice a week for example, you may need more than one. Suit needs rest for 24 hours before another use.


Ze všeho nejdříve, jestliže je Vám dovoleno nosit modré obleky, je jisté že je Vám povoleno nosit také šedé. A voilá,  najednou máme další tři obleky které je dobré mít. Jedne světlý, jeden tmavý a jeden s proužkem či "okýnky". Samozřejmě s decetními. Nemáte šedý oblek? Nebo je už starý? Tak neváhejte, protože ho potřebujete. Už máte spoustu modrých a spoustu šedých obleků? Výborně, protože se dostáváme tak, kam přesně chci.

A ta oblast je....materiál. Materiál může působit až kouzelně. Jestliže máte 5 modrých obleků a každý jeden z nich je z úplně jiného materiálu, nemáte 5 modrých obleků. Máte 5 obleků, které kromě barvy spolu nemají nic společného. A to je přesně ono. V létě můžete nosit oblek šitý full canvas technologií v Itálii z lehké vlny a podšívky nejvyšší kvality. Vaše pocení a vůbec pocit horka se sníží. Vaše pohodlí a s ním i sebevědomí se zvýší. V zimě je dobré mít oblek z hrubé a těžké vlny, třeba i tří dílný s vestou. Ten Vám zajistí teplo a pohodlí v zimě. Možná pokud teplota přímo neklesne pod nulu, nebudete ani muset nosit kabát. Což je občas praktické. Na jaře či na podzim můžete nosit oblek z 4 season vlny, která poskytuje příjemný výkon po celý rok, nejvíce však pokud se teplota pohybuje mezi 10°C až 22°C. ve Vašem volném čase můžete nosit lněný modrý blazer. A já neznám nic pohodlnějšího než lněný blazer. Bohužel však, len není úplně vhodný do práce kvůli krčení, které se na něm postupem času tvoří.

Tak jsem popsal několik modrých obleků, které jak sami vidíte, spolu opravdu mají společnou jenom barvu. A od každého z nich potřebujete několik exemplářů, pokud v obleku chodíte denně. Pokud třeba jen 2x týdně, i tak se může stát že budete potřebovat několik teplých zimní, či lehkých letních. Protože jak všichni víme, oblek by měl minimálně 24 hodin, správně uskladněn, odpočívat. 


Double-breasted navy suit by Gieves & Hawkes

Tom Ford look - grey mohair 3-piece pinstripe suit / lilac shirt with white collar and collar bar / pocket square with grey dots / silk 8 cm tie / silver cufflinks / calf leather tudor lace up

Žádné komentáře:

Okomentovat