úterý 19. dubna 2016

Mr. BurberryRecently you could meet with new strong campaign, which was released by Burberry. It's about new fragrance Mr. Burberry. So let's look closer, because it's far more then new perfume!


Few weeks ago, you could order a free sample at their website. Sample arrived in beautiful black paper envelope with debossed Burberry sign. Inside was "reminder" so I shouldn't forget about 4th April, which was released date. And of course, the sample in its own little envelope.

You know, again that attitude and approach impresses me. Just because unpacking a small envelope at the end of the day, good mood is ON. And it feels good. Besides you can get 30, 50, 100, 150 and limited edition of 1000 ml flacon if you decide to buy it. Monogrammed flacon is possible if you choose 100 or 150 ml on Burberry website. However it doesn't seems to me as much interesting as Bergamot Soleil from Atelier Cologne, yet, these things about this campaign forced me to think about buying it. At least for monogrammed flacon. Maybe you can consider buying it for a monogram foolish, but isn't this why we buy something? Because the feel of having something special, something which is made just for us, that's why I like made to measure clothes so much. Because of the happiness when you start unpacking... Well, after all it's just another choice and we have a lot of them every day. And it's not overpriced, like other designer perfumes, which is strong plus.

And it's not just about fragrance. Like Burberry says, they launched trenchcoats and suits in Chelsea fit which is according to Burberry, their slimmest fit ever. You can check collection here. By the way, perfume quality seems a little above average right now for me like I've said, but I'm definitely gonna give it another chance and try it in store.

And what about you? Have you tried Mr. Burberry already?Nedávno jste si mohli povšimnout velmi silné kampaně, kterou spustilo Burberry. Týká se jejich nového parfému "Mr. Burberry" a ještě donedávna jste si mohli na jejich stránkách bezplatně objednat vzorek parfému. To jsem samozřejmě nemohl vynechat a tak mi nedávno (bohužel ale už nějakou dobu po tom co se parfém začal prodávat) přišel hezký černý dopis s vyraženým nápisem Burberry. První se uvnitř nacházela připomínka, abych nezapomněl na 4. dubna, kdy parfém vycházel a samotný vzorek na tvrdém papíru, zabalený v opravdu malé obálce.

Víte, tohle miluju a opět je to postoj a přístup, který mám rád. Jen takové rozbalování obálky na konci dne, Vám vykouzlí úsměv na tváři a je to skutečně boží pocit pro čichové a vizualní vjemy. Mimoto se parfém nabízí ve variantách 30, 50, 100, 150 a limitovaný počet v 1000 ml. Co je asi nejatraktivnější, že flakony o velikosti 100 a 150 ml si můžete na stránkách Burberry nechat personalisovat. Ačkoliv tuto vůni nehodnotím tak úžasně jako Bergamot Soleil od Atelier Cologne a přijde mi víc jako průměr, musím říct že všechen ten humbuk a možnost personalizace to dohání do takové míry, že jsem o ní začal uvažovat.

Chápejte, ono to není jen o vůni. S celou kampaní se objevily také trenchcoaty a obleky ve verzi "The Chelsea fit", což je podle Burberry nejvíc slim verze, jakou nabízí. Mr. Burberry tedy není jen o parfému, jak by se mohlo zdát, ale o celé kolekci. Včetně sprchových gelů, oleje na vousy, dedorantu a mnohem víc. Mimochodem, Mr. Burberry už dorazil i k nám na Pařížskou a proto neváhejte a bežte ho vyzkoušet. Já určitě půjdu, abych se přesvědčil zda je opravdu jen průměrný a nebo zda je na čase přehodnotit jeho popis.

A co vy? Zkoušeli jste už Mr. Burberry?


Mr. Burberry short film by Steve McQueen

At least I know how my perfume flacon will look like if I order it! :)


Žádné komentáře:

Okomentovat