pondělí 21. března 2016

Pietro Filipi created by designers // #MBPFW


This year, I had the honor to participate Pietro Filipi fashion show in Prague and it was pretty exciting. It was my first fashion show where my seat was right on the stage! Music was perfect and collection, well let's talk about it.

We saw some really hard work here. I was really pleased. However I liked women outfits more. What of course doesn't mean that men ones were bad. Grey plain suit was a little bit boring but rest of the collection made me forget about that outfit. Especially prince of wales check coat with fur collar. That's one of my future MUST-HAVE for fall/winter 16 season. Can't wait to see that collection in stores so I can give it to it closer look.

Ladies, well, that was something. Eccentric coats with fur - I fell in love in few seconds. Ladies, girls, wives I beg you, give it a shot and wear it! If you do, it'll be the most colorful winter we've ever had (check the two last ones in photos down there). Also jacket in combination with mini shorts as you can see this outfit on my Instagram. That was something incredible and I hope I will have another chance to participate next PF show.

Letos jsem měl tu čest, podívat se na přehlídku Pietro Filipi na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Musím říct, že to byla moje první přehlídka jako taková a je to celkem návykové. Výborné sladění hudby a "živých figurín" chcete vidět neustále znovu a znovu (Ach jo, proč jsou všechny úžasné věci tak krátké?). Designéři předvedli kus úžasné práce.

Každopádně, pojďme rovnou k přehlídce. Celkově se mi líbily víc dámských než pánských kousků oblečení, ale tak už to (většinou) bývá. U dam se objevovaly odvážnější modely, než jaké jsou v současné nabídce PF ale co mě naprosto okouzlilo, byly extravagantní kabáty! Tedy pokud nepočítám slečnu se sakem a minikraťasemi k tomu. Super! Žádné jiné vyjádření, mne nenapadá.

Pánské záležitosti byly trochu mdlejší, například jednoduchý šedý oblek mi přišel trochu bez šťávy, každopádně to Vladimír Staněk dohnal na ostaních outfitech s přehledem! Z čeho jsem nejvíc hotový, je opět kabát, tentokrát s kožešinovým límcem! Dokonalost! Doufám že další zimu bude jeho variace, například dvouřadý s kožešinovým límcem, ten by se mi taky hodil. Nicméně se nemůžu dočkat až bude kolekce F/W 16 v prodejnách a já se budu moct podívat detailněji a pár kousků si přirozeně odnést.

Check my fav looks from the show!

All photos from mbpfw.com

Žádné komentáře:

Okomentovat