úterý 8. března 2016

Gentleman's passionSooner or later, every gentleman need a car. Now it's kind depends on the gentleman of course. We have our very own opinions about cars. Someone likes big cars, someone small and fast, someone minivans and either one is bad or good. But today I'm gonna focus this article where my opinion is.


When Aston Martin DB10 was revealed I was shocked! Wow, the most beautiful car from Aston I've ever seen! But then we found out that isn't for sale. Just 10 cars was made for Spectre movie. But we've seen those incredible amazing combo with 007 suits and actually style that he have and that car. I was thinking - In a couple of years of hard work, my wallet will reach this point (hopefully) and I can't buy it. But now I don't have to think about it anymore.

NEW Aston Martin DB11 was released recently! Fast, beautiful, 007 atmosphere - in one word "Beast". With new interior after all these years. With new exterior as well but this time - major move was made by Aston. DB11 can reach 200 mph per hour (320 km per hour) and it can kicks you from zero to 62 mph (100 km) in less than 4 second. If you are not in mood to drive fast, very comfortable interior will do the mood job. Now enjoy these photos of this new beast!

I just hope that will reach him soon....


Dříve nebo později, každý gentleman bude potřebovat své auto. Druh toho auta, silně záleží na něm. Každý máme jiný vkus, někdo máme rádi velká auta, někdo malá a rychlá. Dnes zaměřím svoji pozornost tam, kde se nachází vkus můj.

Když jsem viděl odhalování nového Aston Martina DB10 strnul jsem úžasem. Byl hezčí a dokonalejší ve všech směrech. Konečně velký pokrok, říkal jsem si. Nakonec ale vyšla najevo informace, že je vyrobeno pouze 10 kusů a to pro film Spectre. Tím pádem nebude nikdy na prodej.

Smutek však netrval dlouho. Nedávno vyšel nový Aston Martin DB11! Auto po kterém se budu pídit i v budoucnosti. Úplně nový a překopaný interiér po všech těch letech a exteriér taky představuje čistou dokonalost. DB11 přestane zrychlovat až zhruba na 320 km v hodině a z klidu na 100 to umí pod 4 vteřiny. Jak jinak. Pokud ale nemáte náladu na rychlou jízdu, interiér Vám svým pohodlím a zaměřením na řidiče zpříjemní cestu dostatečně. Užijte si tyto úžasné fotky nově vycházející hvězdy.

Já jen doufám, že na něj dosáhnu brzo...


All photos by Aston Martin

2 komentáře: