středa 17. února 2016

Why I love making perfumes?You know, it's almost impossible for me to buy a shirt in a store. Unless the shirt is Made to Measure. Recently I was in perfumery store, sniffing all the perfumes around and...... every second perfume, looks the same to me. No story behind him, it was made without love. And that's why I hate it. So I started making my own perfumes. Different perfumes. With a story.

This article is more inspiration than anything else. When you are not satisfied about something, grab your chance and don't leave it. From time to time I'll introduce to you some of my perfumes. For any question do not hesitate to contact me.

And now, I'd like to ask you, what is your opinion? Do you like perfumes which are produces in huge numbers with even bigger marketing campaign, or more the ones which are not so popular. Do you like that citruses are used in almost every perfume? If so, why on the billboard with this perfume is text that this one is different than the others?


Víte, pro mne je skoro nemožné koupit si košili v konfekci. Často musím volit košili na míru, jestli se chci cítit pohodlně. Což ostatně není od věci i pokud máte konfekční postavu. Nicméně nedávno jsem byl v parfumerii a...pocítil jsem to samé. Každý druhý parfém, díky ordinérním citrusům, připadal mému nosu úplně stejný! Parfém nemá žádný příběh, nesnaží se napodobit místo, pocit, vlastně vůbec nic. A pokud na takový narazíte, cenová laťka je většinou hodně vysoko. Což se mi nelíbilo a vzal jsem to do vlastních rukou a začal vyrábět své parfémy. S příběhem. Takové, jaké chci.

Tento článek je více inspirace, než cokoliv jiného. Když nejste s něčím spokojeni, chyťte příležitost za pačesy a nepusťte ji. Čas od času, Vám představím nějaké moje parfémy. Pro jakékoliv dotazy, mne neváhejte kontaktovat.

A nyní, bych se rád zeptal Vás. Jaký je Váš názor? Je snadné si vybrat parfém v parfumerii? Berete spíše to, co lahodí Vašemu oku či Vašemu nosu? Máte rádi parfémy, které jsou v podstatě jen velká marketingová bublina? Dejte mi vědět! Budu se těšit...

Žádné komentáře:

Okomentovat