úterý 9. února 2016

#sprezzaturaThis outfit means something to me. I mean in different way than the others. This is what I consider as one of the most comfortable clothing in the entire world. This is what I wear very often. Let's talk about sprezzatura style for a moment.

You can recognize sprezzatura thanks to few unwritten rules. For example asymmetric four-in-hand knot, casually folded square pocket, unbuttoned cuff whether we're talking about shirt or jacket, unbuttoned monk shoes strap, apparent untidiness, narrow end of tie is longer than wider one and more of course....

It has unexpected advantages. For example when I leave my cuff unbuttoned, I feel free, refresh, excited.... King of sprezzatura was Gianni Agnelli and if you find some pictures of him, you'll see why. Enjoy this outfit and tell me, do you like this Italian style?


Tento outfit pro znamená něco trochu jiného, než ty ostatní. Tohle já považuju, snad za nejpohodlnější look, co mívám na sobě. Proto jej také nosím často. Pojďme chvilku mluvit o sprezzatuře - jak se italskému uvolněnému stylu říká.

Sprezzaturu můžete rozpoznat podle několik nepsaných pravidel. Mezi ty nejvýraznější patří asymetrický four-in-hand uzel, ledabyle zastrčený kapesníček v náprsní kapse, nezapnutá manžeta ať už u saka či u košile, nedopnuté monk shoes, zdánlivá neupravenost a nesouměrnost, úzký konec kravaty může být delší než ten širší a samozřejmě další... 

Má to nečekané účinky. Například když nechám rozepnutou manžetu, najednou se cítím volněji, svěže a má to jiný efekt na moji celkovou náladu... Králem sprezzatury bývá prohlašován Gianni Agnelli a když najdete na internetu jeho fotky, zjistíte proč. Užijte si outfit, poberte inspiraci a řekněte mi, líbí se Vám tento italský styl? 
Shirt by Hugo Boss
Waistcoat by Zara
Wool jacket by Massimo Dutti
Trousers by F&F
Tie by Tombolini
Sunglasses by Ray Ban
Shoes by Aldo

2 komentáře: