neděle 7. února 2016

Moccasins tips

It's still winter, far from spring or summer but I've already started thinking about moccasins for these warm days. If you have passion for designer and quality moccasins like I do, I think that you'll find yourself very satisfied with this article.

Do jara či léta je pořád ještě daleko, ale já už přemýšlím nad mokasíny! Je to můj oblíbený kousek obuvi. Můžete si ho vzít snad kamkoliv a k čemukoliv. V létě v nich navíc vůbec není horko a když si k tomu navíc vyberete dostatečně elegantní, není co řešit.Gucci has it's own tradition for leather. Moccasins from Gucci are timeless piece which will suits to almost every outfit. Especially when you choose black color. Then it's approved anything - with suits, blazers, casual outfits and even with jeans or shorts.

Gucci má svoji vlastní tradici pro kůži. Mokasíny od Gucciho jsou nestárnou kousek, který bude pasovat snad ke všemu. Zvlášť když zvolíte černou barvu!Ferragamo is another designer who doesn't need any introduction. Loafers, slip-ons, oxfords - you'll always find there solution whether you are looking for anything. These light brown are very universal too, maybe less formal. So summer in linen shirt, shorts and these - I looking forward to it as much as I can!

Ferragamo taky nepochybně nepotřebuje představit. Najdete u něj boty všeho druhu, například tyto světle hnědé, které zase budou ladit více s neformálním stylem. Ovšem to neznamená, že byste si je nemohli vzít k blazeru. Naopak, doporučuju to!
Too much expensive? Sales are far away? Still wanna Italian quality? Answer is very simple - Tod's! Tod's shoes are about 20 - 50% cheaper than Ferragamo's or Gucci's shoes but still it's something, whether we speaking about Italy or entire world. For example these.

Pokud hledáte italskou botu, která nic neztratila na kvalitě a přitom je levnější než boty proslavených velikánů, zkuste Tod's. Tod's jsou levnější boty, což ale v tomto případě neznamená ústupek! Jen si je prohlédněte.Jimmy Choo also doesn't need an introduction. Thousands of women would kill for his shoes. But he has something to offer also for us. For example these formal John shoes. Ideal summer shoes to wear with smoking or even with black suit instead of classic oxfords for a dinner with girlfriend, black tie occasions or just another occasion you'll choose and want to impress everyone there.

Jimmy Choo. Spousta dívek by zabíjela, aby mohla nosit boty od něj, po zbytek života. Jimmy ale má i slušnou nabídku pro muže. Já našel kouzlo v těchto formálních slip-on lakýrkách s hedvábnou stuhou. Ideální v létě do smokingu, černého obleku na večeři s přítelkyní, black tie příležitost a nebo jakoukoliv, kde chcete někoho ohromit svým vytříbeným stylem.Burberry is british top. If we are talking about fashion for younger people, who want to look sharp. They are offering for this season very interesting blue suede loafer with red tassel. Worth for memory.

Burberry je britská špička. Pokud tedy mluvíme o módě a oblečení pro mladší lidi, kteří chtějí vypadat vážně a ukázat všem okolo, svůj vkus. Tuto sezonu například nabízí modré semišové mokasíny s kontrastním doplňkem. Tuhle stojí za to si zapamatovat!Like I've said before. I love moccasins and it's my favorite spring/summer/autumn shoes! But what about you? Do you wear them? Do you like them? Tell me!

Jak jsem řekl, miluju mokasíny, je to moje oblíbená obuv od jara až do podzimu. Ale co vy? Nosíte je? Máte je rádi? Povězte mi!

2 komentáře:

  1. What a stunning selection. I love all theme but my favorites are Jimmy Choo. For an elegant evening they are really the best
    Many kisses
    www.welovefur.com

    OdpovědětVymazat