čtvrtek 11. února 2016

Made To Measure

Private tailoring by Gieves and Hawkes

Let's talk about this very interesting thing. For the record - not all MTM services are the same. You're probably know this already. But we acting like we don't care! There can by two MTM services for the same price - but totally different quality. And I see real a bunch of people who pays for something bad, even if they should pay for something good. From now on, I'd like to share with you my knowledge about places, that I know and they are offering good services. I won't be pointing my finger on the bad ones (unless you'll write me an personal email) but I'll be talking about the good ones. Also I want make for you this summer - compare of classic MTM shirts and high-end Su Misura shirts. If there is really such of difference, which is worth the price.

But my first advice is this. If you don't have enough money to invest in quality MTM or Su Misura suit (app. 900 Eur and more), buy a good confection. Confection is priced from 300 euros and higher but often quality, shape and fit is better than cheap MTM suit. Think about it.

Second advice. When you'll be with a tailor, ask many question. If tailor is avoiding it or his answer is weird, probably he won't by trustworthy. Good tailor will answer you anything unless he don't want to.

Third advice - keep eye on my blog and I will bring my good experiences to you. I promise!  (Actually news are also on Instagram and Facebook)

Šití na míru na míru nás stojí spoustu peněz. Pojďme se podívat, jestli to opravdu stojí za to. Pravděpodobně se mnou budete souhlasit, když řeknu, že není MTM jako MTM. Ovšem i přesto, že to všichni víme, nechováme se podle toho. Utrácíme tam, kde nám ušijí špatnou a nekvalitní věc a neutrácíme tam, kde nám ušijí za stejnou cenu, věc na mnohem vyšším levelu. Od teď bych Vám rád nabízel moje znalosti o salonech, které stojí za to. A také se chystám porovnat MTM košili v klasickém salonu a Su Misura košili. Jestli se vyplatí, vzhledem k cenovému rozdílu.

Moje první rada je, pokud nemáte nebo nehodláte dát dostatek peněz do obleku na míru (alespoň 24 tísíc korun), kupte si dobrou konfekci. Jestli někdy najdu salon, kde ušijí něco dobrého pod 20, určitě budete první komu to řeknu. Konfekce stojí zhruba 9 tisíc a víc, ale často je líp zpracovaná a v lepším střihu, než levný oblek na míru. To se týče i materálu.

Druhá rada. Pokud už budete stát s krejčím v místnosti, ptejte se. Skutečný a kvalitní krejčí je Vám schopen odpovědět na všechno. Pokud se bude odpovědi vyhýbat, či Vás odpověď neuspokojí, pravděpodobně nebude důvěryhodný. Pokud Vám nabídne 2 typy límečku a dál nic, očividně k Vám nechová úctu a chce si zjednodušit práci. Dejte na svůj instinkt.

Třetí rada - nepřestávejte sledovat můj blog! A vlastně nezapomeňte ani na Instagram a Facebook. A budete vědět, kam se vydat pro Váš MTM oblek!


Tom Ford boutique
Su Misura by Brioni

Su Misura by Zegna
Žádné komentáře:

Okomentovat