sobota 20. února 2016

Cold MorningsYou know them. You'll get up from the bed, look outside through window and....there it is. Cold morning. How to handle it? It's not that hard as it might look like.
First is always underwear, shirt follows before turtleneck in this case. Wool jacket with cashmere is ideal against winter and wind. Gray small windowpane trousers for match and wine double-monk shoes. I like this outfit very much because it's comfortable and suits for weak winter which is this year. Wear this with style of course. Turtlenecks with jacket are always good solution in colder days, trust me and try it. Looking forward hearing from you about your outfits with turtleneck!


Znáte je. Podíváte se ráno z okna a....chladné ráno! Často Vám zkazí náladu hned ráno, ale co ho zvládnout stylově a znovu nakopnout sebevědomí? Já se o to postaral první vrstvou neviditelného trička o kterém si povíme později. Potom záleží na Vás či zvolíte klasické tričko, či košili, ale co je důležité, rolák. Někdo ho nemusí mít rád a to chápu, když jsem byl mladší, taky jsem neměl. Každopádně nyní je miluju, nic tak nezahřeje a přitom vypadá tak stylově. Zkuste jej! Potom samozřejmě přichází na řadu vlněné sako s kašmírem, které je ideální proti zimě a vítru, doplněné kalhoty se malým vzorem windowpane. No a poté monk shoes sladěné se svetrem. Užijte si inspiraci a budu se těšit až se se mnou podělíte o Vaše outfity s rolákem!
Jacket by Pietro Filipi
Turtleneck by Blazek
Trousers by F&F
Shoes by Baťa
Linen pocket square which I received as a gift

Žádné komentáře:

Okomentovat